​Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire başkanlığında yapılan toplantıda, Bozkır'da bulunan Zengibar Kalesinin turizme kazandırılması için kısa, orta ve uzun vadede planlar yapılarak ilk defa somut adımlar atıldı.


Toplantıda, Konya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Nurullah Osmanlı, Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Bozkır İlçe Kaymakamı Mustafa Demir, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Aksaray Üniversitesinden Doç. Dr. Osman Doğanay yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığında yapılan toplantıda, kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli planlamalar yapılarak Zengibar kalesinin turizme kazandırılması için somut adımlar atıldı. 3 yıllık Kısa vadeli plan olarak, hali hazırı alınan Zengibar Kalesinin imar planının yapılması kararlaştırıldı. 6 yıllık orta vadeli planda ise üst kazı çalışmalarının başlaması, akabinde UNESCO, UNICEF gibi kuruluşlar tarafından bu bölgenin tescil edilmesi, gezilecek yerler arasında ve turizm acentelerinin listesinde Zengibar Kalesinin yer alması planlandı. 10 yıllık uzun vadeli planda, Zengibar Kale kalıntılarının bir araya getirilerek, yeni bir kale görüntüsü inşa edilerek oluşturulacak.

Zengibar kalesinin turizme kazandırılması için ilk defa böyle bir somut adımın atıldığını ve yakın zamanda bölgenin turizm ile ekonomik gelişmişliği yakalayacağını söyleyen Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, "Zengibar kalesini turizme kazandırdık diyebiliriz. Yaklaşık 13 yıldır üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konuydu. Bugün yapmış olduğumuz toplantıyla, toplantı sonunda aldığımız kararla Zengibar Kalesi konusunda ilk defa böyle bir somut adım atıldı. Zengibar kalesinin bölge açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyorduk. Zengibar kalesinin turizme kazandırılmasıyla, bölgenin yeniden canlanacağını, Konya'nın yeni bir tarihi dokuya sahip olacağını ve tarihe ışık tutacağını biliyorduk. Bölge ilçelerine, Konyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."diye konuştu. 

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.