​Mhp Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Meram Belediyesi tarafından 4 mahallede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde mülk sahiplerine düşük fiyat verildiği ve mağdur edildiklerini belirterek, TBMM'ye soru önergesi verdi.

Mhp Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Meram Belediyesitarafından 4 mahallede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde mülk sahiplerine düşük fiyat verildiği ve mağdur edildiklerini belirterek, TBMM'ye soru önergesi verdi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması isteğiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesinde Meram Belediyesi'nin Ulu Irmak Ali Hoca, Ulu Irmak Saka, Fahrünisa ve Çaybaşı mahallelerinde kentsel dönüşüm projesi başlattığı hatırlatıldı.

"MÜTEAHHİT 150 METREKAREYE, BELEDİYE 300 METREKARAYE 1 DAİRE VERİYOR"
Kalaycı, önergesinde mütehhitlerin mahalledeki mülk sahiplerine 150 metre kareye 1 daire ve daha kısa sürede konutları teslim etmek imkanı sunduğunu ancak Meram Belediyesi'nin ise 300 metrekareye 1 daire vererek daha uzun vadede konutu teslim edeceğini ileri sürdü.

Kalaycı, önergesinde şöyle dedi:
"Meram Belediyesince yürütülen kentsel dönüşüm uygulamasında, vatandaşın gayrimenkullerinin değeri neye göre ve nasıl belirlenmektedir? Piyasa değerinin çok altında değer biçilmesi haksızlık değil midir? Bu uygulama ile ortaya çıkan yüksek rant kime kalmaktadır? Kentsel dönüşüm kapsamındaki gayrimenkuller için, daha uygun şartlar ve kısa sürede bitirme teklifi veren müteahhitlerle anlaşma hakkı neden verilmemiştir?  Vatandaşın kabul etmemesi halinde mülkünün kamulaştırılacağı söylenerek, belediyece belirlenen düşük bedele mecbur edilmesinin hukuki ve ahlaki dayanağı var mıdır? Mülkiyet hakkının gasp edilmesi anlamına gelen bu durum Anayasa ve yasalara aykırı değil midir?  Meram ilçemizde yürütülen kentsel dönüşümuygulamasındaki haksızlığın ve vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için gerekli tedbirler alınacak mıdır?" - Konya

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.