Ali Dutal

         Kıymetli Gençler!

         Beni iyi dinle ve aşağıda sıralayacağım ilkeleri kafana iyice yerleştir! Bu ilkeler senin ömür boyu rehberin olacaktır. Bu ilkeleri dar zamanda geniş zamanda ara ara oku; her okuduğunda faydasını görecek ve hayatına daha bir çeki düzen vereceksin.

         -Kıymetli gençler!

         Hayat dediğimiz yolculuk tuzaklarla doludur. İçindeki ve dışındaki düşmanlar seni her zaman tuzağa düşürmek için fırsat kollayacak; bu tuzaklara düşmemek için çok uyanık olmalısınız. Bu düşmanların ortak hedefi; seni imansızlığa düşürüp ebedi olan cehenneme sürüklemektir. Bunlara karşı uyanık olmak yetmez; bunların tuzaklarına düşmemek için yapman ve yapmaman gereken ilkeler vardır. Bu ilkeler:

         1-Hangi şart altında olursan ol, seni imansızlığa düşürecek her türlü söz ve davranıştan sakınmalısın; asla ve asla Allah'a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'e olan inancından zerre kadar bile olsa taviz vermeyeceksin; gerekirse canını verecek ama imanını vermeyeceksin!

         2-Nerede olursan ol; her türlü olumlu veya olumsuz şartta namazını dosdoğru, tadili erkanına riayet ederek, huşu içerisinde kılacak; namazını geçirmeyecek ve namazın sonunda mutlaka tespihleri çekeceksin!

         3-Her zaman kendini ehli sünnet içinde görecek; ehli sünnet dışı odakların her türlü aldatmacasına kanmayacaksın! Bu tür insanlarla karşılaştığın zaman onlardan şeytandan kaçar gibi uzaklaşacaksın!

         4-Eshab-ı Kiram Efendilerimizin tamamını istisnasız sevecek, sayacak; onların arasında olan bir takım olayları irdelemeyecek, sorgulamayacak sadece kendine ders çıkaracaksın; onlardan bahsederken hangisi olursa olsun "Hazret" ve "Allah Onlardan Razı Olsun" ifadelerini kullanacaksın! 

         5-Tasavvuf ve tarikat düşmanı olmayacak; mutlaka ehil bir tarikatın içerisinde nefsi teskin ve terbiye için bulunacaksın!

         6-Mutlaka ve mutlaka İslam'ı öğrenecek, öğrendiklerini yaşayacak; diğer insanların öğrenmeleri, yaşamaları için çalışacak; bunu kendine ömür boyu vazifesi edineceksin!

         7-Makam, şehvet ve paranın gizemine kapılıp ahretini mahvetmeyecek; kazancının helal olmasına azami hassasiyet göstereceksin! Yüce Rabb'imin takdir etmediği hiçbir şey olmaz, olamaz!

         8-Bazı istek ve arzuların olmadığı zaman Allah'a isyan etmeyecek, "bunda da bir hayır vardır" diyeceksin. Neyin hayır neyin şer olduğunu Allah'tan (cc) başka hiçbir kimse bilemez. Her zaman Allah'tan gelene boyun eğecek, razı olacaksın!

         9-Seni, Allah (cc) ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'den uzaklaştıracak alkol, kumar gibi kötü alışkanlıklardan uzak duracak; bu tür ortamlarda bulunmayacaksın!

         10-Üniversitenin aldatıcı ortamının gizemine kapılmayıp özellikle kadın-erkek ilişkilerinde karşı cinse mesafeli olacak; hiçbir şekilde yakın temas içinde olmayacak; kafanı lüzumsuz yere meşgul edecek en masumane gönül ilişkilerinden bile kaçınacaksın!

         11- En küçük bile olsa hiçbir şekilde küfür etmeyecek; ahlaklı, adil ve insanlara merhametli olacaksın!

         12-Evleneceğin kişinin imanlı, ihlaslı olmasına azami titizlik göstereceksin!

         13-En önemlisi çok çalışkan olacak; vatanın, milletin ve tüm Müslümanların selameti, huzuru için kendi huzurunu rafa kaldıracaksın!    

         -Kısaca Gençler!

         Hayatının her alanında Allah'ımızın yap dediği işleri yapmaya; yapma dediği işleri yapmamaya gayet edecek; her daim inadına iyi, adam gibi adam olacaksın.

         -Bakınız Gençler!

         Yukarıda sıraladım ilkelere dikkat eder; elinden geldiğince yapmaya çalışırsan yüzde 99 demiyorum; yüzde 100 hem bu dünyan hem de ebedi olan öbür dünyanı kazanırsın.

         Yüce Rabb'im her daim hepimizin yardımcısı olsun.

ALİ DUTAL

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.