Bozkır'da Ev sahibi omak istermisiniz!

​Konya'nın Bozkır ilçesinde Bozkır İlçe Emniyet Amirliğinin yaptığı açıklama ile, halk arasında APP plaka olarak tabir edilen Amerikan Pres Plaka kullanan araçlara ve bu plakaları basarak araçlarında kullananlara cezai işlemler kesileceğini duyurdu.

Bozkır İlçe Emniyet Amirliğinden yapılan açıklamada, tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL, Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara ise 10 bin TL idari para cezası verileceğini duyurdu.

Bozkır İlçe Emniyet Amirliğinden yapılan açıklamada, "Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Terörle Mücadele kapsamında, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 23 üncü maddesinde yapılan değişiklikle; MADDE 23- Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir. Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir. Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir. Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesine göre cezalandırılır." hükmü, Ayrıca; 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. "Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır." Hükmüne yer verilmiştir.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda belirtilen hususlarda vatandaşlarımızın mağdur olmamaları amacıyla araç tescil belgesi ve tescil plakaları hakkında belirtilen hususlara riayet etmeleri kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.

Son Video