Bozkır Çarşamba Çayı için dikkatli bir bekleyişte


Konya'nın Bozkır ilçesinde Metrolojinin vermiş olduğu ani erime ve taşkın uyarısı sonrası su debisi artan Çarşamba çayının yatağından taşma ihtimaline karşı Bozkırlılar dikkatli bir bekleyişe geçti.
Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu meteorolojik hava uyarı sonrası ilçede başlayan yağmur yağışı ve hafif rüzgâr sonrası Bozkır'ın ilçe merkezinden akan Çarşamba çayının debisinde gözle görülür yoğun bir artış yaşandı. Özellikle yaz aylarından kuruyup bahar aylarında akmaya başlayan Kanlıböğet kolundan da akmaya başlayan akımlar sonrası merkezde yer alan tarihi kemer köprü ve çevresinde su seviyesi bir hayli yükseldi.

İlçe de önceki senelerde de Çarşamba çayında yaşanan taşkınlar sonrası ilçe merkezinde ve çayın aktığı yerleşim yerlerinde büyük zararlar yaşanmıştı. Yaşanan sıkıntılar sonrası Devlet Su İşleri tarafından Çarşamba çayının ıslahına yönelik tedbirler de alınmıştı.

Çarşamba çayının debisinin yükselmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan ilçe sakinlerinden Musa Esen, yaptığı konuşmasında "Bu sene çok güzel ve yoğun yağan kar yağışı sonrası dağlarımızda erimemiş kar oranı çok fazla, dünden beri başlayan kar yağışı sonrası ilçe genelinde Çarşamba çayının debisinin yükselmesi önceki yıllarda olduğu gibi bu senede Çarşamba çayının taşması ihtimali korkutuyor. İnşallah doruklarda ki karlar yavaş yavaş erirde olası bir taşkın afetinden korunuruz" dedi.Yorum yaparak görüşlerini ilet
  • Blogger Blogger sistemiyle yorum yap
  • Facebook Facebook sistemiyle yorum yap
  • Disqus Disqus sistemiyle yorum yap

Hiç yorum yok :


Son Eklenen Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar

Bozkır Siyaset Haberleri

[Siyaset][bleft]

Bozkır Mahalle Haberleri

[Mahalleler][twocolumns]

Bozkır Eğitim Haberleri

[Eğitim][threecolumns]

Bozkır Dernek ve Vakıf Haberleri

[Stklar][twocolumns]

Bozkır Etkinlikleri

[Etkinlikler][grids]

Bozkır Sağlık Haberleri

[Sağlık][list]