MHP Konya Milletvekili Kalaycı, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen ve malul olanlar ile terörle mücadelede şehit düşen ve malul olanlara bağlanan aylıklar ve ödenen tazminatlar arasında çok ciddi farklar oluştuğunu belirterek, şehit ve gaziler arasında ayrım yapılmamasını istedi
MHP Konya Milletvekili Kalaycı, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşen ve malul olanlar ile terörle mücadelede şehit düşen ve malul olanlara bağlanan aylıklar ve ödenen tazminatlar arasında çok ciddi farklar oluştuğunu belirterek, şehit ve gaziler arasında ayrım yapılmamasını istedi

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, şehit yakınları ve gazilerin durumunu gündeme getirdi.
Meclis'te görüşülen maddeyle gaziler ve şehit yakınlarının istihdam hakkından yararlanmasında aranan 46 yaş sınırı kaldırıldığını belirten Kalaycı, "Şehitlerin anne, baba ve kardeşlerinin istihdam hakkını kullanamaması durumunda bu hakkın şehidin çocukları veya eşi tarafından kullanılabilmesine imkân tanınmakta, ayrıca gazilerin hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlar yerine memur ünvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları düzenlenmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak yapılan düzenlemeyi desteklemekle birlikte, şehit yakınlarının da memur ünvanlı kadro ve pozisyonlara atanmaları görüşündeyiz ve önergemiz de bu yöndedir" dedi.

ŞEHİTLER VE GAZİLERİMİZ ARASINDA AYRIM YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ
Kalaycı, "Son yıllarda şehit aileleri ve gazilere yönelik çok önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır, birçok hak ve imkân verilmiştir ancak gazilerimize ve şehit ailelerine sağlanan imkân ve haklarda onları ayrıma tabi tutan, mağdur eden uygulamalar da bulunmaktadır. 15 Temmuz melun darbe girişiminde şehit düşen ve malul olan kardeşlerimiz ile yıllardır terörle mücadelede şehit düşen ve malul olan kardeşlerimiz için bağlanan aylıklar ve ödenen tazminatlar arasında çok ciddi farklar oluşmuştur. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılması gönülleri incitmekte, vicdanları sızlatmaktadır. Onlar arasında ayrımcılık yapmak asla kabul edilemez. Bu yanlışlık derhâl düzeltilmeli, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle düzenlenen aylık ve tazminatlardan terörle mücadele şehit ve gazileri de yararlandırılmalıdır. Gazi ve şehit yakınlarına verilen kartlarda da farklılık bulunmaktadır. 15 Temmuz gazilerine verilen kartlarda kart sahibi gazi ise sadece "gazi", şehit yakınıysa "şehit yakını", gazi yakınıysa "gazi yakını" yazmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen ücretsiz seyahat kartında ise "şehit yakını, gazi, gazi yakını ve vazife malulü yakını" diye hepsi birlikte yazmaktadır. Gazilerimiz seyahat kartı değil, kendilerini gazi olarak tanıtacağı onurlu bir kimlik istemektedir" diye konuştu.

TSK REHABİLİTASYON VE BAKIM

MERKEZİNDE GAZİLERİMİZ SORUN YAŞIYOR

Gazilerin kendi evi gibi gördükleri ve hayata tutunmalarında önemli bir yeri olan TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi geçen yıl Sağlık Bakanlığına bağlandığını kaydeden Kalaycı, "Gazilerimiz bu durumla birlikte birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını ve bunun için bir hayli üzüldüklerini söylemektedir. Rehabilitasyon merkezinin milletimizden toplanan paralarla gazilerimiz için yapıldığı da dikkate alınarak eskiden olduğu gibi, gazilerimizin gerektiği ölçüde özel tedavi görmeleri mutlaka sağlanmalıdır. Maluliyetlerinden dolayı çalışma ortamında sıkıntı çeken gazilerimize üç bin altı yüz günde emekli olabilme hakkı tanınmalıdır. Ordu ve polis vazife malulleri de yüzde 25 maaş artışından yararlandırılmalı ve çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilmemelidir. Şehit çocuklarının hepsine kamuda iş hakkı verilmelidir. Şehitlerin ve vefat eden gazilerin ana ve babalarına bağlanan aylık yetersiz olup mutlaka artırılmalıdır. Terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yaralanan, malul sayılmayan gazilerin hiçbir hakkı bulunmamaktadır. Malul sayılmayan gazilerimize öncelikle onurla taşıyacakları ve çocuklarına gururla anlatacakları gazilik madalyası verilmelidir. Kimseye muhtaç olmadan hayatlarına devam edebilmeleri sağlanmalı, öncelikli iş hakkı tanınmalı, serbest seyahat kartı ve faizsiz konut kredisi hakkı verilmeli, özellikle de sağlık hizmetlerinde katılım payı muafiyeti tanınmalıdır. Kore ve Kıbrıs gazilerimizin gelir ve iş durumuna bakılmaksızın hepsine aynı tutarda şeref aylığı bağlanmalıdır. Muharip gazilerimiz de istihdam hakkından ve faizsiz konut kredisinden yararlanabilmelidir. Devlet Övünç Madalyası alanlara şeref aylığı bağlanmalıdır. Muharip gazilerimizin çoğuna Devlet Övünç Madalyası verilmemiştir. Kore gazilerine Kore Hükûmeti tarafından madalya verilmiş ancak ülkemizce verilmemiştir. Kıbrıs gazilerinden madalya ücreti alınmaktadır. Muharip gazilerimizden madalya için para istenmesi ayıbı ortadan kaldırılmalı ve tümüne onurla ve gururla taşıyacakları madalyaları verilmelidir" şeklinde konuştu.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.