Bozkır İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Şube Müdürlüğünün hazırlardığı projelerde Bozkır Balı hak ettiği değere kavuşacak.
Bozkır İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Şube Müdürü Salih ÖNCÜ müdürlüğümüz personelince hazırlanan KOP İle Sağlıklı Hayat Arılı Yaşam projesinin KOP Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığınca kabul edildiği müjdesini verdi.

Hazırlanan projeye göre komşu ilçemiz Hadim ile birlikte toplamda 35 arıcımızı arı ürünleri üretim ekipmanları ve arı ürünleri hazırlama ve arı ürünleri ve arıcı sağlığı iyileştirici desteklemeler yapılacak. 
Bu projede arıcılarımız için verimi ve kaliteli ürün için ihtiyaç olan kalemlere yer verildi
60 adet polen ve propolis tuzaklı kovan
1 adet polen eleği
1 adet sır alma tezgahı ve bal hunisi
1 adet bal süzme makinesi
1 adet bal dinlendirme kazanı
1 adet bal eritme kazanı
20 adet 5 çerçeveli ruşet kovan
1 adet ana arı üretim seti 2 adet larva transfer kaşığı
1 adet usb çakmaklık girişli termos ve 1 adet taşınabilir termos
1 adet derin dondurucu
1 adet 5kw güneş enerjisi paneli
1 adet arıcı barakası
% 70 hibe destekli olarak arıcılarımızın hizmetine sunulacaktır.

Bozkır İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Şube Müdürü Salih ÖNCÜ proje ile asırlardan bu yana kaliteli ve kendine has rehası ile nam yapmış Bozkır Balının çeşitli nedenlerle gerilemesinin durdurularak yeniden hak ettiği değere kavuşmasını sağlama yoluyla ilçemize katma değeri yüksek ürün elde eden üreticilerimizin geri kazanımını ve Bozkırı ülke genelinde adı geçen sayılı bal üretim merkezlerinden birisi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 Projeden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 01-01-2018 ile  19-01-2018 tarihleri arasında Bozkır İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir
  

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.