Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Konya Şeker Panagro Sarıoğlan Meyve İşleme Tesisini ziyaret etti, tesis sorumlusu Edip Cavlak'tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tesisi ve tesis faaliyetlerini inceleyen Başkan Gün, tesisin bölge için büyük öneme sahip olduğunu ve bölgedeki üretimin kapasitesini arttıracağını umut ettiğini söyleyerek Ak Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk'a desteklerinden dolayı teşekküre etti. Geçen yıl bu tesisin toplamda 1.787 ton elma alımı yaptığını vurgulayan Başkan Gün, konuşmalarında şu ifadelere yer verdi "geçtiğimiz yıl, tesisimiz çok büyük rakamlarda elma alımı yaptı ve işledi. Toplamda 1.787 ton elma alımının içerisinde Bozkır'dan alınan elma 494 ton ile sınırlı kaldı. Hemen hemen tesisin elma ihtiyacının üçte birini Bozkır'ımız sağlıyor. Bu rakamların daha da yukarı çıkmasını temenni ediyorum. Fiyat bazında alımlar ise en düşük taban fiyatı 65 kuruş, en yüksek tavan fiyat ise 1.050 kuruş oldu. Yıl ortalamasında ise yaklaşık olarak 80-85 kuruş arasında bir rakam söz konusu. İnşallah üretim rakamlarını arttıracağız. Tüm üreticilerimize bu konuda büyük sorumluluklar düşüyor. Bir belediye başkanı olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için bölgemize soğuk hava deposu kazandırmaya çalışıyoruz. İnşallah üreticilerimiz de üzerine düşen görevleri yerine getirerek 494 ton elmayı 2 katına çıkarsın istiyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapmaya da hazırız" diye konuştu.

Karayahya ve Pınarcık Mahallesi bölgelerini sulamamamız lazım
Bozkır'ın verimli topraklara sahip olduğunu ancak toprakların bilinçsiz kullanıldığını ve ya hiç kullanılmadığını dile getiren Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, sulama projeleriyle birlikte bu alanların daha etkin ve aktif bir şekilde kullanılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Özellikle ürün bazında çok verimli bir topraklara sahip olan Karayahya ve Pınarcık bölgesini sulamak istediklerinin altını çizen Başkan Gün, "birçok mahallemizde Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte tarımsal alanda önemli desteklerde bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz. Fidan ve fide anlamında her yıl desteklerimiz devam ediyor. Bunun yanında Hacılar, Sorkun, Baybağan gibi mahallelerimizde damlama sulama sistemlerini hayata geçirdik. Mahalle sakinlerimiz çok memnunlar. İnşallah bu projeleri bir ileriye taşıyarak Karayahya ve Pınarcık mahallelerimizi de damlama sulama sistemleriyle tanıştırmak istiyoruz. Bu bölgede önemli derecede karpuz yetişiyor. Üreten çiftçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.