​Konya'nın Bozkır ilçesinde Taksi işletmeciliği yapan Mustafa Asan, internetten gördüğü Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanların üretimine başladı.Bozkır ilçesinde Taksi işletmeciliği yapan Asan, sosyal medya üzerinden gördüğü ve merak ederek üretimine başladığı solucan gübresi üretimi hakkında bilgiler verdi.

Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanlarla gübre üreten girişimci Asan yaptığı açıklamasında "Uzun süredir sosyal medyadan ve haberlerden gördüğüm Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanların gübresinin üretimi işini araştırarak bu işe başladım. Şunu belirtmeliyim ki bu işe başlamadan önceki araştırmalarıma bakınca bu işin sosyal medyada ve haberlerde anlatıldığı çok basit bir şey olmadığıdır. Şuan bazı haberlerle insanlara basit bir şekilde üretime geçecekleri vat ederek umut veriliyor ama bu işin arka planında ciddi bir emek ve maliyet var.

Görüyoruz ki evinizin bir köşesinde üretim büyük para kazanın, bu iş böyle olmuyor. Bu işte maddi bir gelir elde etmek için öncelikle üretim yapacağınız hedefinize bağlı olarak büyük bir depoya ihtiyaç vardır.

Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanlarla gübre üretimine 1 kasalık solucanla yani 100.000 sayısıyla başladım ve şuan 500.000'e yakın solucanım var. Solucanlarımızdan gübre üretebilmek için öncelikle, organik hayvan gübresi temin ediyoruz ve bu hayvansal gübrenin içerisine pazardan temin ettiğimiz meyve ve sebze atıklarını karıştırarak bu atıkların gübre içerisinde yanmasını sağlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu gübre paşasını solucanlarımıza vererek bunları tüketerek gübre haline getirmesini sağlıyoruz.

Yaptığımız bu işlemlerle organik hayvan gübresi meyve ve sebze atıklarının da organik şekilde yakılması ve Kırmızı Kaliforniya cinsi solucanlarımızın sindirimi sonrasında tamamen organik ve protein ve vitamin noktasında çok verimli bir gübre elde etmiş oluyoruz. Bu üretilen gübrenin tarımda kullanılmasıyla toprağın organik değerini daha fazla zenginleştirmiş oluruz ve ürün üretiminde daha fazla verim elde ederiz.
İlk aşamada elde etmiş olduğumuz solucan gübremizi pazarda satışa sunduk. İnsanlarda gübre konusunda bilgi sahibi olunca ilgi güzeldi. İlçemizde ve çevremizde bu konuda girişimde bulunmak isteyen girişimcilerimize de her zaman yardımcı olabilirim" dedi.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.