YALIHÜYÜK'TE ÇİFTÇİLERE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI


Yalıhüyük İlçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü, projelendirdiği anıza nohut ekimi uygulamasını başlatarak Çiftçiye nohut tohumu dağıttı.
Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP) 2018 Yılı 1. Hibe programı içerisinde Yalıhüyük İlçesinde antraknoza dayanıklı nohut çeşitlerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Bu faaliyet ile Proje bölgesi çiftçilerine antroknoza dayanıklı, sertifikalı "Azkan" çeşidinden 17 üreticiye 1.750 kg nohut tohumluğu dağıtıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mevlüt SEMERCİ konu ile ilgili olarak verdiği  bilgilerde;"Bölgemiz geçmiş yılda önemli nohut üretim yapılan alanlardan biri iken çeşitli hastalık, zararlılar ve yanlış çeşit seçimi nedeni ile nohut üretimi gitgide azalma göstermiştir. Nohut yetiştiriciliğinde tohumluk sertifikası ve vasfı belli olmayan çeşit kullanımı yaygındır. Bu durum başta antroknoz olmak üzere çeşitli hastalıkların yaygınlaşmasına neden olarak verimi ve üretimi düşürmektedir. Bu nedenle üreticilerimize vermiş olduğumuz tohumlarla bölgemizde nohut verimini ve üretimini arttırarak nadas alanlarının azaltılması ve etkin münavebe yöntemlerinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında farklı tarımsal projelerinde desteklenmesine devam edilecektir.''dedi.

Koruyucu toprak işleme yöntemlerinden biri olan doğrudan ekim uygulaması, toprak işlemeyi ortadan kaldıran ve tohumun işleme yapılmadan doğrudan ekilmesine olanak sağlayan bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Yorum yaparak görüşlerini ilet
  • Blogger Blogger sistemiyle yorum yap
  • Facebook Facebook sistemiyle yorum yap
  • Disqus Disqus sistemiyle yorum yap

Hiç yorum yok :


Son Eklenen Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar

Bozkır Siyaset Haberleri

[Siyaset][bleft]

Bozkır Mahalle Haberleri

[Mahalleler][twocolumns]

Bozkır Eğitim Haberleri

[Eğitim][threecolumns]

Bozkır Dernek ve Vakıf Haberleri

[Stklar][twocolumns]

Bozkır Etkinlikleri

[Etkinlikler][grids]

Bozkır Sağlık Haberleri

[Sağlık][list]