Bozkır'da Ev sahibi omak istermisiniz!
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Cumhuriyet'in 100. yılında 100 yer altı barajı kurulması hedeflenirken, bu kapsamda Konya 4. Bölge DSİ bölgesine yapılacak 7 adet Yeraltı Barajı'nın yapılması planlanan yerlerde jeofizik ve etüt çalışmaları başlad

DSİ tarafından 2019-2023 dönemine ilişkin Yer Altı Barajları Eylem Planı'ndan yer alan 100 Yeraltı Barajları için çalışmalar başladı. Buna göre, 2023'e kadar Türkiye'nin 100 yer altı barajına sahip olması hedefleniyor. Konya Bölgesi'ne yapılacak 7 adet Yeraltı Barajı için de çalışmalar başladı.

Konya Devlet Sulama İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürü Birol Çınar'dan alınan bilgilere göre 7 adet Yeraltı Barajlarının yapımı için jeofizik ve yeraltı etüt çalışmalarının başlandığı öğrenildi. Jeofizik ve yeraltı etüt çalışmaları sonucunda veriler DSİ tarafından değerlendirilecek. Veriler değerlendirildikten sonra geçer not olan bölgelere baraj yapımı başlanacak.

Konya sınırları içinde 2 adet olacak Yeraltı Barajları şu bölgelere kurulacak.

-Konya / Selçuklu Başarakavak Mahallesi

-Konya / Bozkır Karacahisar Mahallesi

-Niğde / Bor Halaç Mahallesi

-Niğde / Merkez yakınları

-Aksaray Kayaardı Mahallesi (İhlara Vadisi yakınları)

-Karaman / Göksu Nehri üzeri

-Karaman Merkezi BARAJLAR KURAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇECEK

Yarı kurak iklim kuşağındaki Türkiye'de, küresel ısınma ve iklim değişikliği de dikkate alındığında depolama tesislerinin sayısının artırılması büyük önem taşıyor. Klasik barajlara göre daha düşük maliyetli olan yer altı barajları, yurt dışında yaygın olarak kullanılıyor. Bu barajlarda, yer altı su akımına karşı geçirimsiz bir perde oluşturularak, yer altı mühendislik yapısı içinde suyun depolanması sağlanıyor. Türkiye'de, alüvyon tabanlı vadilerde yer altı barajı için uygun yerler bulunuyor. Bu yapılarda, küçük çaplı sulamalar ile köyler ve beldelerin içme suyu ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda yer altı suyu depolanabiliyor. Eylem Planı kapsamında, DSİ tarafından söz konusu yer altı barajlarının bulunacağı yerler de belirlendi. Buna göre, en fazla baraj 29'la Elazığ'daki 9. Bölge Müdürlüğünce kurulacak. Bu kapsamda, Elazığ ve Malatya'da 14'er baraj yapılacak. Bingöl'de de bir baraj inşa edilecek.

Balıkesir'e, 11 yer altı barajının kurulması amaçlanırken, Aydın, Denizli ve Muğla'da 9 baraj yatırımı gerçekleştirilecek. Denizli'de ise 6 baraj kurulacak.

Şanlıurfa ve Ankara'daki bölge müdürlükleri 8'er barajın yapımından sorumlu olacak. Ankara'daki bölge müdürlüğünün hayata geçireceği yatırımlar Çorum ve Çankırı'da yoğunlaşacak.

Konya'daki Bölge Müdürlüğünce 7 baraj kurulması planlanırken, bu bölgeyi 6 barajla Edirne Bölge Müdürlüğü, 5 barajla Kayseri'deki Bölge Müdürlüğünün yatırımları izleyecek.

KAMULAŞTIRMA VE KİRLENME SORUNU YOK

Eylem Planı'nda, yer altı barajlarının yer üstü barajlarına göre avantajlarına dair şu tespitlere yer verildi: "Yerleşim alanları ve araziler su altında kalmadığı için kamulaştırma sorunu bulunmuyor. Yer üstü depolamalarına göre kirlenme ve ömrünün azalma riski daha az olurken, buharlaşma olmadığından su kaybı da yaşanmıyor. Yer üstü barajının jeolojik ve jeoteknik olarak yapılmasının zor olduğu yerlerde yer altı barajı alternatif oluşturuyor. Aşırı yağış gibi durumlarda baraj kapaklarının açılması ve taşkın riski bulunmuyor."

Öte yandan, yurt genelinde 165 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip bin 438 baraj ve gölet bulunuyor. Servet R. Çolak-Memleket

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.