Bozkır'da Ev sahibi omak istermisiniz!

83 yaşındaki Müzeyyen teyze İzmir'den Konya'ya gelerek 124 yıl önce ayrıldıkları ata yurdu olan Bozkır Armutlu'yu ve akrabalarını ziyâret etti.

nihayete ermiş. Dönemin şartları gereği kardeşler bir araya gelememişler. Soyadı kanununda birbirlerinden habersiz kardeşler Ataman, Bilgin, Uysal soyadlarını almışlar. Aile büyükleri sık sık köylerinden ve kardeşlerinden bahsederek çocuklarına akrabalarını anlatmışlar. Fakat bir türlü biraraya gelmeleri mümkün olmamış. Sıla hasretini sık sık çocuklarına aktaran Hasan Amca 1955 yılında vefat ettiğinde diğer kardeşleri de rahmeti rahmana kavuştuğu için çocukları da gurbeti yurt edinmişler.

Rüyalarını gördüğü, memleketine olan sıla hasretini sık sık çocuklarıyla paylaşan Hasan Amca 1955 yılında vefat ettiğinde en küçük kızı Müzeyyen henüz 17 yaşındaydı. Müzeyyen Teyze ata yurduna kavuşma hasretiyle yanıp tutuşurken oğlu Selami annesinin bu hasretini gidermek akrabaları ile tanışmak için araştırmaya koyulmuş. Sonunda Armutlu Köyü'nün internet sayfası sayesinde akrabalarının izini bularak akrabalarıyla iletişime geçmiş. Oğlunun internet üzerinden akrabalarına ulaşması üzerine Müzeyyen Teyze geçtiğimiz günlerde Konya'ya gelerek ata yurdu olan Armutlu'yu ve akrabalarını ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etmekte zorlanan Müzeyyen Teyze " Amcamın çocuklarını, torunlarını ve onların çocuklarını görme imkânı buldum. Babamın ve amcalarımın yaşadığı toprakları gezdim, yaşamım boyunca merak ettiğim bir şehri, bir köyü ve birçok akrabamı gördüğümden dolayı çok mutluyum. Atalarımızın ne şartlarda yaşadığını tahayyül bile edemeyiz. Allah hepsine rahmet etsin" dedi.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.