Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bozkır Konya Milletvekili  Mustafa KALAYCI'NIN TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada "Konya'nın kültür ve turizm açısından önemini" gündeme getirmiştir.

Turizm Temel Kanunu mutlaka ve ivedilikle çıkarılmalı.

Turizm sektöründeki yapısal sorunları çözmek için başta Turizmi Teşvik Kanunu, İş Kanunu, Kıyı Kanunu olmak üzere, sektörle ilgili diğer kanunlardaki değişiklikleri de kapsayan bir turizm çerçeve, bir turizm temel kanunu mutlaka ve ivedilikle çıkarılmalı.

Konya, "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" ilan edilmeli

Eylül ayında, turizm merkezleriyle ilgili ve Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri'yle ilgili düzenlemeler yapıldı. Bazı bölgeler listeden çıkarıldı, yeni ilave edilenler var. Ben, her komisyonda, her sene bütçe görüşmelerinde dile getiriyorum.

Konya'da kültür ve turizm anlamında önem arz eden hiçbir değerimiz yok mu?  Turizm merkezleri arasında bir Ilgın termal vardı, o da çıkmış listeden.

Konya'da kültür ve turizm açısından büyük önem arzeden;

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Çumra ilçemizde Çatalhöyük Neolitik Alanı var.

Dünya Geçici Miras Listesi'nde kayıtlı Konya Selçuklu Başkenti, Beyşehir Eşrefoğlu Camii, Eflatun Pınarı Hitit Kaya Anıtı, Anadolu Selçuklu Medreseleri, İvriz Kültürel Peyzajı, Tuz Gölü Özel Doğa Koruma Alanı var.

Konya şehir merkezi tarihî ve kültürel eserleriyle açık hava müzesi görünümünde. Özellikle Selçuklu'ya başkentlik de yaptığı için çok önemli Selçuklu eserleri var.

Beyşehir Gölü'müz var, gerçekten değerlendirilmesi gereken çok önemli bir yerimiz. Beyşehir için Selçuklu Sultanı Alâettin Keykubat "Cennet ya burası ya da buranın altında." diyor ama bu cenneti turizm açısından bugüne kadar yeterince değerlendiremedik.

Ülkemizde en fazla ziyaret edilen Hazreti Mevlâna Müzesi var. Dünyanın ilgi gösterdiği Mevlana gibi bir değerimiz var ama o değerin kıymetini hakkıyla veremiyoruz, gerektiği şekilde tanıtımını yapamıyoruz.

Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan edilirken kriterimiz ne, neye göre değerlendirme yapıyoruz, niye bu değerlerimiz dikkate alınmıyor?

Cihanbeyli KÜLTÜRHAN Projesinin revize edilmesi gerekiyor

Cihanbeyli ilçemizde Cihanbeyli Kültür Merkezi (KÜLTÜRHAN) Projesi geçen yıl yatırım programına da konuldu ama revize edilmesi gerekiyor ve hızla yapımı gerçekleştirilip, faaliyete geçmesini istiyoruz. Sayın Bakanım, bu konuda da desteğinizi bekliyoruz.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.