KARABAYIR MAHALLESİ

Mahallenin tarihi: Mahallenin adının mevkinin kara ve bayır olmasından dolayı bu adı aldığı tahmin edilmektedir.Mahallenin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak anlatılan hikayelene göre 150 yıl önce mahallenin olduğu yere 3 göcebenin gelip yerleştiği söylenmektedir.

Mahallenin 2 merkezinin arasında bulunan Höyük denilen tepeler eskiden yaşamış insanlardan kalma harabe ve kesme taşlar bulunmaktaydı.Ancak bunlar zaman içinde tarihi eser kaçakcılarının ve hava şartlarından dolayı bozulmuş ve yok olmuştur.


Coğrafi Durumu: Mahalle İç Anadolu Bölgesinin en güneyinde ve Toros dağlarının eteklerinde kurulmuştur.Dağlık bir görünüme sahiptir. Etrafını çeviren dağların arasında bulunan vadide mahallenin arazileri, bağ ve bahçeleri bulunmaktadır.Batısında kuzeyden güneye doğru Toros Dağları'nın uzantısı yönünde “Guz dağı” yer almaktadır. Doğusunda ise daha az yüksek tepeler vardır. Mahallenin kuzeyinde yer alan Guz Dağı'nın eteklerinden iki yerde akarsu vardır. Bu akarsuların güneyinde bulunana “Kılıç Dere” kuzeyinde bulunana “Ceviz arası” ismi verilir. Bu suları mahalle halkı sulamada kullanmaktadır. Kasabaya uzaklığı 3 km. ilçeye 13 km. ile ise 133 km. dir.

Ekonomik durumu:Mahallenin arazileri engebelidir. Tarım yapılan arazilerin yarısına yakın bölümü sulanmaktadır. Bahçelere mevsimine göre meyve sebze ekilir. Ekilen sebze ve meyveler Cuma günü Bozkır pazarında satılarak kazanç elde edilir. Tek geçim kaynakları budur. Küçük ve büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Mahallede orman yoktur. Az bir meşelik mevcuttur.

0 yorum yapıldı.

Son Video