KAYACILAR MAHALLESİ

Mahallenin Tarihi: Mahallenin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir ama bazı taşlardaki resim ve yazılar çok eski uygarlıkların yaşadığı bir yer izlenimi vermektedir.

Mahalenin adını nereden aldığı: Kayacılar mahallenin bulunduğu coğrafya hep kayalardan oluştuğundan adını da bu kayalardan aldığı söylenmektedir. Hatta insanlar kayaların bolluğundan tarla oluşturmakta bile zorlanmışlar.


Mahallenin ekonomik durumu(Geçim Kaynakları):Mahallenin nüfusunun çoğunluğu mahallede yaşamaktadır. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadırlar. Kışın İstanbul'a seyyar satıcılık yapmaya veya Aydın'a çapa yapmaya gidenler de olmaktadır. Bir kısmı da Avrupa'da işçi olarak çalışmaktadır.

Mahallenin coğrafi durumu/iklimi: Mahalle dağ zirvesine kurulmuştur. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazları sıcak ve kurak geçen Karasal iklim görülmektedir.

Mahallenin kültür yapısı(Gelenek görenek): Mahalledeki insanlar gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Genelde Bozkır yöresinin gelenek ve görenekleriyle aynı alışkanlıkları vardır.


0 yorum yapıldı.

Son Video