KAYAPINAR MAHALLESİ

Mahallenin adı ve tarihçesi: Mahallenin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çok eski olduğu ve Selçuklulara kadar dayandığı söylenmektedir. Mahallenin güneyinde bir kaya vardır ve altından pınar çıkmaktadır. Mahallenin adı buradan gelmektedir.

Ekonomik durum: Mahalle dağlık olduğu için tarım arazisi yok denecek kadar azdır. Bu arazilerde genellikle meyve sebze ve tahıl yetiştirilmektedir.

Mahalle halkının çoğu mevsimlik işçi olarak Aydın'da çalışmaktadır. Bir kısmı da seyyar sebzecilik yapmaktadır. Hayvancılık pek gelişmemiştir. Küçükbaş hayvancılık yapan birkaç aile vardır.


Mahalle halkı Mayıs ayı içinde yaylaya göç etmekte ve Eylül ayında geri dönmektedir. Bu bakımdan yayla zamanında çocukların okula gelip gitmeleri problem olmaktadır.

Coğrafi Durumu: Torosların zirvesine yakın bir yere kurulmuştur. Batı kesimleri cılız ormanlarla kaplıdır. Arazi engebeli ve taşlıktır.

Mahallenin güneyinde Aslantaş mahallesi, kuzeybatısında Çat Kasabası, doğusunda Üçpınar Kasabası ve batısında mahallenin yaylası bulunmaktadır. Mahallenin ilçeye uzaklığı 11 km' dir.

Sosyal Durumu: Mahalle dışarıya göç vermekte ve bundan dolayı nüfus giderek azalmaktadır. Başta Bozkır olmak üzere Konya, İstanbul, Karaman, Aydın ve çevre illere göç olmaktadır. Mahallenin kuruluş yerinin dağlık olması ve işsizlik, göç sebeplerindendir.

Gelenek ve Görenekler: Mahalleye has gelenekler ve görenekler yok denecek kadar azdır. Düğünler bile belli bir tören düzenlenmeden yapılmaktadır. Evlenen erkek çocuklar genellikle anne ve babadan ayrılmakta ve ayrı bir aile oluşturmaktadır.0 yorum yapıldı.

Son Video