​Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Bozkırlı hemşehrimiz Mustafa Kalaycı, Hadim'in Aladağ bölgesinde meydana gelen sel felaketinin ardından çiftçilerinin zararının karşılanıp karşılanmayacağına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun cevaplandırması konusunda soru önergesi verdi.

Hadim'in Aladağ bölgesinde geçen ay meydana gelen fırtına, yağmur, dolu ve sel sonucu üzüm bağları ile sebze ve meyve bahçeleri büyük hasar gördüğünü hatırlatan Kalaycı, bazı ev ve ahırlarda yıkılmalar olduğunu söyledi.

Felaket nedeniyle geçimini sebze, meyve ve üzüm yetiştiriciliğinden sağlayan bölge halkının ürünlerinin tamamına yakının zarar gördüğünü dile getiren Kalaycı, "Yapılan tespitlere göre Gaziler, Dülgerler, Çiftepınar, Aşağıeşenler, Yukarıeşenler, Yelmez, Yağcılar ve Bademli'de 7 milyon 385 bin lira düzeyinde zarar söz konusudur. Yine bu yıl Nisan ve Mayıs ayında yaşanan don ve dolu afeti sonucu başta Hadim, Bozkır, Taşkent olmak üzere bölgede kiraz, ceviz, üzüm, elma ve şeftalide yüzde 75'e varan ürün kaybı olmuş, ancak hasar tespitleri yapılmasına rağmen çiftçilere bugüne kadar hiçbir yardım yapılmamıştır. Ekonomik ve sosyal sebeplere bağlı olarak bölgedeki çiftçilerin birçoğunun tapusu olmadığı gibi tarım sigortası yaptıranların sayısı da çok azdır. Esasen bölge üzüm ve meyvecilik açısından yüksek potansiyele ve verimli topraklara sahip bulunmaktadır. Hükümetin bölgeye yönelik özel bir program uygulamaya koyması, tapu ve sigorta konusunda sorunları çözüme kavuşturması ve bu yıl afetler sonucu oluşan mevcut zararları telafi etmesi bölge için büyük önem arz etmektedir" dedi.

YÜZDE 75'E YAKIN ZARAR VAR

Bozkırlı hemşehrimiz Mustafa Kalaycı, soru önergesinde şu soruları sordu: "Hadim Aladağ vadisinde geçen ay yaşanan fırtına/dolu/yağmur/sel felaketi sonucu oluşan hasarla ilgili bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır? 
Üzüm bağları ile sebze ve meyve bahçeleri büyük zarar gören çiftçilerimize yardım yapılacak mıdır? 
Zor durumda kalan üreticilerimize sahip çıkacak mısınız? 
Bu yıl Nisan ve Mayıs ayında yaşanan don ve dolu afeti sonucu meyvelerde yüzde 75'e varan ürün kaybı ile ilgili hasar tespitleri yapılmasına rağmen çiftçilere neden hiçbir yardım yapılmamıştır? 
Bölgeye ilgisiz kalmanızın sebebi nedir? Hadim, Bozkır ve Taşkent ilçelerimizin başta kiraz, üzüm, elma ve ceviz olmak üzere meyvecilikte sahip olduğu yüksek potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla özel bir program uygulamaya konulması, bu kapsamda; gerekli tesislerin kurulması, pazar ve ihracat imkanlarının geliştirilmesi, çiftçilerin Hazine ve orman idaresi ile yaşadıkları kadastro probleminin ve tapu ile ilgili sorunlarının çözümü, böylelikle tarımsal desteklerden yararlanabilmesi sağlanacak mıdır?"
 şeklinde sorular yöneltti.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.