​Bozkır'da devam restorasyonu devam eden tarihi Selçuklu taş köprüsünün restorasyon işlemlerinde sona yaklaşıldı. Restorasyon çalışmalarını yürüten Mavi Gök Gün Restorasyon firması sahibi İnşaat Mühendisi Ali İhsan Yalçın çalışmalar hakkında bilgi vererek, restorasyonun 15-20 gün içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Bozkır'da ecdat yadigarlarına önemle sahip çıktıklarını belirterek, yapılan çalışmalarla bu yadigarların gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Restorasyon çalışmalarının bitmesinin akabinde önemli bir tarihi eserin ortaya çıkacağının altını çizen Başkan Gün, karayolları Genel Müdürlüğüne ve Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğüne teşekkür etti.

         Bozkır'da Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan tarihi Selçuklu taş köprüsünün restorasyonu bir aydır devam ediyor. Restorasyon çalışmalarını yürüten Mavi Gök Gün Restorasyon sahibi Ali İhsan Gündüz, çalışmanın 20 gün içinde bitireceklerini belirterek, restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ali İhsan Gündüz sözlerinde şu ifadelere yer verdi, "restorasyonunu yaptığımız tarihi Selçuklu taş köprüsü çok değerli bir yapı. Kemerleri tamamen moloz taşlardan yapılmış. Restorasyon çalışmalarına ilk önce araştırma çalışmalarıyla başladık. Köprünün devamı var mı, kanat duvarları var mı diye araştırdık. Köprünün kanat duvarlarını tespit ettik ve kanat duvarlarının aynı ölçüde ve yükseklikte restorasyonuna başladık. Aynı zamanda köprünün ayrılan taşlarını tespit ettik ve bu taşları yerine oturtma işlemlerini gerçekleştirdik. Korkuluklarımız yine taş olacak ve 60 cm yüksekliğinde olacak. Kütahya'dan getirdiğimiz traverten Taşlarımız orjinaline uygun bir şekilde yapılıyor ve ayrıca horasan harcı kullanarak çalışmamızı sürdürüyoruz. Bu köprünün restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çalışmalar boyunca bizlere her türlü desteği sağlayan başta Bozkır Belediye Başkanımız olmaz üzere, duyarlı tüm Bozkır halkına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.