Recent Comments

COVID-19 Salgını İnsanların Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştiriyor

COVID-19 salgını; toplumun alışkanlıklarını, çalışma şeklini ve yaşam tarzını önemli ölçüde değiştirdi. Bu dönemde virüsün etkilerinden korunmak ve hayata etkisini azaltmak için zorunlu durumlar dışında hiçbirimiz sokağa çıkmıyoruz. Tabii, toplum olarak gösterdiğimiz hassasiyetin artmasıyla birlikte, e-ticaret sektörüne olan ilgimiz ve dijital tüketime uyumlanma hızımız da arttı. Salgının neden olduğu kısıtlamalarla baş etmeye çalışırken dijital çözümlerle hayatımızı kolaylaştırmanın yollarını aramaya başladığımız günlerdeyiz.

 
Alışverişte Dijital Dönem 
Dijital dönüşüm; hayatımızın her alanında yıllardır kendini hissettirirken bugünlerde alışveriş alışkanlıklarında da yeni bir dönem başladı. Türkiye'nin uzun süredir yükselen dijital alışveriş ivmesi, tüketici alışkanlıklarının değişmesiyle COVID-19 döneminde kelimenin tam anlamıyla zirveye tırmandı. Evde kalanların sayısının her geçen gün artması sayesinde, internetten de hızlı ve güvenli bir şekilde ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimizi fark etmeye başladık. Elbette müşteri memnuniyeti de e-ticaret firmalarının yatırımları ve gösterdikleri özen ile doğru orantılı olarak yükseliyor. Kısacası, online alışveriş vazgeçilmezimiz olmaya doğru doğru hızla ilerliyor. Tabii, burada önemli olan gerçekten güvenebileceğimiz ve sağlığımızı ciddiye alan firmaları tercih etmek… 

COVID-19 Döneminde Nerelerden Alışveriş Yapılmalı?
• COVID-19 döneminde mümkünse temasın en az olduğu yollarla alışveriş yapmalıyız. Uzmanlar COVID-19 taşıyıcılarının temas edebileceği açık raflardan ürün almanın risk oluşturabileceğini işaret ediyor. Ortak kullanılan sepetler de mikrop, bakteri ve virüslerin yayılmasına neden olabiliyor.
• İnternetten alışveriş, temas anlamında bizi birçok tehlikeden uzak tutuyor. Zira birçok e-ticaret firması depo sistemiyle çalışıyor. Depolarını düzenli olarak dezenfekte eden ve hijyen kurallarına uyan platformlardan alışveriş yapmaya dikkat etmeliyiz.
• Ürün teslimi için kapıya gelen kuryelerin maske ve eldiven kullandığından, hijyene özen gösterdiğinden ve temassız teslimat yapabildiğinden emin olmalıyız.
• Kart ya da nakit ödemeyi kapıda yapmak yerine online ödeme veya kapıda temassız ödeme seçeneklerini tercih etmeliyiz.
• Sosyal mesafeyi korumak ve riski en aza indirmek için siparişin kapı önüne bırakılması gibi yeni teslimat formülleri uygulayan firmaları da tercih edebiliriz.

Neden İnternet Alışverişine Yöneldik? 
İnternetten alışverişin bugünlerde ivme kazanmasını, tüketicilerin alışverişte değişen beklentilerine bağlıyorum. Karantina ve evde kalma uygulamalarının ilk başladığı dönemde herkes dezenfektan, makarna, kolonya, tuvalet kağıdı gibi acil gördükleri ihtiyaçları alabilmek için marketlere ve bakkallara akın etti. Her sokağa çıkma yasağı öncesinde de bu talep büyüdü ve bu yoğun talep nedeniyle marketler, müşterilerin beklentilerine cevap vermekte zorlanmaya başladı. İşte bu noktada e-ticaret avantajlı bir alternatife dönüştü ve bugüne kadar hiç online alışveriş yapmamış kişiler bile bu sitelere yönelmeye başladı.
Sonrasında açıklanan rakamlara baktığımda da bu analizin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Anında teslimat yapan firmalara gösterilen talep bu süreçte 3 kat artarken bu firmaların mağaza sayılarını da yüzde 50 artırdıkları bilgisi medyada önemli bir yer buldu. Yine aynı gündemde, mobil sipariş uygulamalarının da depolarını yüzde 65 büyüttüğü ve binlerce yeni işe alım yaptıkları halde yine de talebe yetişmekte zorlandıklarını duyduk.
Bu süreçte ben de dahil birçok kişinin market market dolaştığına ve aradıklarını bulabilmek için virüs tehlikesiyle daha çok yüz yüze geldiğine şahit oldum. İnternetten alışveriş birçokları gibi benim de daha sonradan aklıma geldi. Sipariş alan bir yeri zorla bulduktan sonra sipariş verdim; ancak o da ne? Teslimat için en az 4-5 gün beklemem gerektiği belirtildi. Hatta "yarın teslim" diye verdiğim siparişim bile maalesef geç ya da eksik ulaştı elime.

Avansas Artık Evlere Servise de Başlamış
Bunca hüsranla dolu alışveriş deneyiminin ardından sonunda memnuniyet duyduğum bir alışveriş yapabildim. Sadece işyerlerine hizmet verdiğini sandığım Avansas, evlere servise de başlamış. Sadece işyeri malzemeleri satışı olduğunu düşündüğüm platform; temel gıda ürünleri, temizlik malzemeleri, ihtiyaç paketleri de satmaya başlamış. Marketlerde bulamadığım kolonya, tuvalet kağıdı, sıvı sabun hatta salça, makarna gibi ürünleri de bulup hemen sepete attım.
Verdiğim sipariş 1 iş gününde geldi; üstelik eksik ürün de yoktu.
Avansas, sadece İstanbul’da değil, çevre illerde de (Ankara, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ) kendi araçlarıyla teslimat yapıyor, temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı oluyor. Hatta temel ihtiyaçların yanında ramazan kolisi hazırlamışlar bu ay içinde akrabaya, dosta destek olmak isteyenler için. Bu detayı öğrendiğim gibi Kocaeli’de yaşayan ailem için de sipariş oluşturdum. Yine kendi araçlarıyla 1 iş günü sonrasında teslimatı gerçekleştirdiler. Kendi araçları diye belirtiyorum çünkü düzenli ve hijyenik bir sistemle siparişlerin ulaşması bu dönemde büyük önem taşıyor. Depodan sevkiyata ve teslimata kadar kendi zincirini kullanan firmalar bana daha çok güven veriyor. Alışkanlık olduğu üzere gelen ürünlerin son kullanım tariflerini, paketlenmesini, konservelerin darbe alıp almadığını kontrol ettim ve sonuç memnuniyet vericiydi. Bu nedenle gönül rahatlığıyla sizlere Avansas’ı tercih etmenizi önerebiliyorum.Bir boomads advertorial içeriğidir.
Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* yapılan yorumlar denetlendikten sonra yayınlanmaktadır.

buttons=(Bildirimi Kapat !) days=(20)

Accept !