​AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, 7 Haziran seçimlerinden önce Savunma Sanayii Müşteşar Yardımcısı olarak görev yapan Düzce Milletvekili Faruk Özlü ile Konya'da savunma sanayisine üretim yapan bazı firmalara ziyaretlerde bulundu.

Altunyaldız ve Özlü yaptıkları ziyaret ve incemeler sonrasında yakın bir gelecekte savunma sanayisinin önemli aktörleri durumunda olan Konyalı firmalar için stratejik yol haritasını gözden geçirdiler. Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, savunma sanayisi için üretim yapan önemli firmaların bazılarının Konya'da faaliyet gösterdiğini belirterek, "Türkiye'nin kendi tasarımı ilk tankı Altay'ın güç grubunu oluşturan motor-transmisyon ve soğutma sisteminin tasarım ve üretimini gerçekleştirecek olan firmanın üretim tesisleri Konya'da bulunuyor. Diğer taraftan, mevcut Leopard ve M60 tanklarına krank milleri üretebilen firmalarımız mevcut. Füze parçaları imal eden döküm fabrikası başka bir konseptinde tank soğutma fanları üretimi yapıyor. Bundan başka savunma sanayi tedarikçisi durumunda olan hidrolik vinç üretim ve bakımı yapan başka bir imalat sanayi firmamızda önümüzdeki dönemde çok büyük bir yatırım hamlesi için yoğun bir ar-ge çalışmasına girişmiş vaziyette.

Bunların yanında, savunma sanayisine tedarik sağlayan pek çok Konyalı firmamızda, üretim, tedarik ve ihracat çalışmalarını artırarak sürdürüyorlar. Konya'mızda savunma sanayisi için halihazırda var olan ekosistemin ve oluşan doğal kümelenme olgusunun da verdiği güç ve ivme ile savunma sanayi firmalarımızın bugün için eriştiği tedarik eşiği ve ihracattaki Türkiye 5. sıralaması artan hızla yükselmeye devam edecek" dedi.

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.