Bozkır'da Ev sahibi omak istermisiniz!

Hava sıcaklıklarının artması bazı sorunları da beraberinde getirdi. Aşırı sıcaklar kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Soylu vatandaşları dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirdi.

Havaların sıcak olmasının özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlara sebep olabildiğini belirten Soylu: "Kalp hastaları açısından baktığımızda, özellikle kalp yetmezliği olan hastaların kullandığı idrar söktürücüler gibi bazı ilaçlar var.  Havaların sıcak olmasının en önemli etkisi sıvı kaybının artması… Sıvı kaybının artması durumunda bu ilaçlara olan ihtiyaç azalabiliyor. Özellikle bu tip ilaçlar kullanan hastaların hekimleri ile görüşüp ilaçların dozlarını ayarlamasında fayda var. Hem sıvı kaybının artmasını azaltmak hem de elektrolit dengesini ayarlamak açısından bu tip ilaç ayarlamaları gerekebilir." dedi.

Özellikle kalp - damar problemi olan, damar tıkanıklığı olan, kalp krizi geçirmiş, anjiyo yapılmış, damarlarına stent konulmuş, bypass yapılmış, ameliyat olmuş hastalar gibi kalp damar problemi olan hastaların da sıvı kaybı açısından dikkatli olması gerektiğini anlatan Soylu, sıvı kaybı olmasının kanda pıhtılaşma riskini artırabileceğini belirtti. Soylu bu açıdan hastaların sıvı alımına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Soğuk Su ile Ani Temas Riskli
Su ısısının da kalp hastalıkları bakımından önemli bir konu olduğunu dile getiren Soylu: "Damar problemi olan hastaların sıcaklarda serinlemek niyetiyle aniden, suyu ısıtmadan, ağzında bile bekletmeden aşırı soğuk su içmeleri kalp spazmını tetikleyebilir. Bu hastaların serinlemek için kendilerini soğuk sulara aniden atması yine kalp spazmını tetikleyebilir. Bu açıdan özellikle hastaların damar problemi varsa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sıvı kaybı açısından da mutlaka yeterli sıvıyı alması şart." dedi.

Kalp krizi riskini azaltmak için ve kalp yetmezliği olan hastaların sıvı alımına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durumda olan bireylerin tedavilerini ve ilaçlarını iyi ayarlamaları gerekiyor. Hastalığın alevlenmemesi açısından daha çok dikkat etmek gerekiyor."

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.

Son Video