Konya'nın Bozkır ilçesinde Selçuklu eseri olan ilçe merkezinde ki büyük caminin yenileme çalışmaları devam ediyor. 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restoresi yürütülen, Bozkır ilçe merkezinde Selçuklu eserlerinden olan büyük caminin yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Caminin restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Restorasyon çalışmaları hakkında yüklenici firmadan bilgi alan Başkan Gün, caminin tüm ihtişamıyla yeniden Bozkır'a kazandırıldığını vurguladı. 

Başkan yenileme çalışmalarında yaptığı açıklamada "İlçe merkezinde bulunan büyük caminin restorasyonuyla birlikte restoresi tamamlanan ve restorasyon çalışmaları devam eden yapıların ilçemizin tarihi dokusunun önemini arttırdı, tarihi yapıların ecdat mirası olarak korunmaya devam edeceğiz. 

Bozkır'da 3 yapımızın restoresi yapıldı, 2 yapının da restorasyon çalışmaları devam ediyor. 2016 yılında tarihi Selçuklu taş köprümüzün restorasyonu, tarihi belediye binamızın restorasyonu ve tarihi Osmanlı çeşmemizin restorasyonu tamamlanmıştı. Bugün de 2 camimizin restorasyonu devam ediyor. Söğüt mahallemizde bulunan Osmanlılardan kalma camimizin ve ilçe merkezinde bulanan Selçuklulardan kalma büyük camimizin restorasyonu ise devam ediyor. Tarihi yapılarımızda bu denli büyük bir restorasyon çalışmalarının başlaması ve tamamlanması, tarihi miraslarımıza ne kadar önem verdiğimizin göstergesidir. Tarihi yapılarımızın restorasyon çalışmalarında emeği geçen Karayolları Genel Müdürlüğümüze, Vakıflar bölge Müdürlüğümüze, Büyükşehir Belediyemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.  

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.