Konya, bağımsız aday ve adaylık tabirini aman aman seven bir şehir değil. Yok abi, bağımsız olmaz, bağımsız tutmaz diyenlerden de geçilmez.

Adaydan ziyade partinin oylandığı, partinin hatırına, lider hatırına, parti liderine duyulan sevgi ve saygının hatırına, aşkına adayın kim olduğuna çok fazla bakılmaksızın dolup taşan sandıklar bunun bir göstergesi!

Bu sözlerimiz şehrimizin merkeziyle ilgili. Şehir merkezinde gösterilen adayların kim olduğundan ziyade aday gösterildikleri partilere oy veriyor insanımız.

Özellikle Milletvekili seçimlerinde!
Konya, bağımsız adaya oy verme hakkını, çok partili seçim sistemine girdiğimiz 1950 yılından bu yana, tek bir sefer kullanmış.
Necmettin Erbakan'a….
1969 Milletvekili seçimlerinde rahmetli Necmettin Erbakan'ı, iki milletvekili seçilecek oyunda üzerinde bir destekle, Meclise göndermişti Konya.
Yarım asırdır, bir daha hiç kimse bağımsız aday olarak Konya'dan Meclise gitme başarısını gösteremedi.

Konyalılar da, bağımsız Milletvekili adaylarına, Meclise gidecek oyu vermedi.

İşin Bağımsız Milletvekili yönü, rahmetli Erbakan'la sınırlı kaldı.

*****
Bağımsız Belediye Başkanı seçilmek ise apayrı bir konu! İlçelerde herkes herkesi tanır. Eskilerin tabiriyle cemaziyelevveline varıncaya kadar bilinir, aday olacak insanın geçmişi.

Karşılaştırma yapanlar, adayların kalitesini, donanımını, kişiliğini anında sayar dökerler.
İşte onun içindir ki,
Partisiz, bir siyasi parti tarafından aday gösterilmeyen Bağımsız adayların Belediye Başkanlığını kazanmaları bir hayli zor gözükse de, ilçelerimizde sevilen, sayılan, tutulan insanlar için, seçmenler oy verdikleri partileri bırakıp, bağımsız adaylara oy verme geleneklerini yıllardan beri sürdürüyorlar.
İşi ehline teslim etmenin ne denli önemli olduğu, Anadolu'nun siyasilere, siyasetçilere, siyaset yaptığını düşünenlere zaman zaman verdiği önemli bir derstir.
Senin göremediğini ben gördüm, senin seçemediğini ben seçtim diyen bu bakış açısı, siyasetçilere işinin ehli, görevinin ehli, düzgün insanların seçimi noktasında esaslı bir yol göstermedir.
Öyle olmaz, böyle olur demenin şaşırtıcı bir sandık oyunudur.
Bağımsız adayların kişilikleri, sevilmeleri, inandırıcı olma özellikleri seçimleri kazanmalarında en önemli faktörlerin başında gelir.
Siyasetin en çaresiz kaldığı, elinin kolunun bağlandığı, siyasi oyunların duvara çarptığı anlar, sandıkların açılması ve oyların sayılması sonucunda yaşananlardır.
İlçeler, İl merkezinden daima farklı düşünür.

Seçilecek Başkan, en son gece netleşir. Aslında kafalarda netleşmiştir lakin, son gece ertesi gün kimin Başkan olacağının sinyallerinin alındığı saatlerin habercisidir.
Siyasi rüzgarlar İllerde farklı, ilçelerde farklı eser.
İl rüzgarı, bazı zamanlar ilçelerde ters etki yapar, ilçelerde oy verenler biz kendi Başkanımızı seçmekten aciz miyiz, il bize ne karışıyor diyebilir.

Bağımsız Başkan adaylarının yolu, siyasetin halk nezdinde olmayacak, tutmayacak adaylarda ısrar etmesine verilen bir tepki sonucu, açılır!
Kızan, kırılan, incinen, yokmuş gibi görülen, oyları çantada keklik sayılan, bizden başka bir yere gidemezler diye zapturapt altına alınmaya çalışılan seçmen, tepkisini sandıkta bağımsız adaya verdiği oylarla gösterir!
Geçmişte, partilerin gösterdikleri adayları Başkan olarak görmek istemeyen İlçelerin eşrafı, ileri gelenleri ve ilçe seçmenleri doğru, düzgün, işinin ehli, görevine aşık, ilçesini çok seven isimleri göreve davet etmişler ve o ismin etrafında birleşmişlerdi!
Siyasetçilerin görmek istemediği, kenara aldığı, hesaplarına gelmeyen birçok insan, halkın sağ duyusuyla bağımsız aday olmuş ve ilçelerimizde seçim kazanmıştır.
Konya'da bu konuda hiçbir ilçe Bozkır'ın eline su dökemez!
Bağımsız adayları Belediye Başkanı seçmek adeta bir Bozkır klasiğidir.
1984 seçimlerinde Ramazan Sarı, bağımsız aday olarak girdiği seçimde Bozkır Belediye Başkanı olmuştu…

1989 seçimlerinde Mehmet İşler, Bozkır'dan bağımsız Belediye Başkanı seçilmişti.
2004 seçimlerinde bir başka bağımsız aday olan Mehmet Akif Ülker'i Bozkırlılar Belediye Başkanı seçtiler.

2009 seçimlerinde Sarayönü Belediye Başkanlığını bağımsız aday Mehmet Güney kazanmıştı.
Bu şu demek!

Konya ilçelerinde, ilçe seçmenleri isterlerse, bağımsız adayları Başkanları olarak görmek istiyor ve hiç bir tereddüde mahal vermeden sandıkları dolduruveriyorlar.
Şu ana kadar;

Beyşehir eski Belediye Başkanlarından Adil Bayındır, Beyşehir'e…
Ilgın eski Belediye Başkanlarından Hasan Hüseyin Akıncı, Ilgın'a…
Seydişehir eski Belediye Başkanlarından Abdülkadir Çat, Seydişehir'e…
Bağımsız aday oldular.
31 Mart 2019 mahalli seçimleri sürprizlere oldukça açık. Oy verecek insanların kafaları bir hayli karışık. Cumhur İttifakı'da, Millet İttifakı'da, Saadet Partisi de, Bağımsız adaylarda şaşırtıcı sonuçlar alabilirler, diyenleri dinlemek lazım!
Osmanlı döneminin büyük mutasavvıflarından Erzurumlu İbrahim Hakkı bakın ne diyor, " Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler!"

Yeni Meram
Erol SUNAT

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.