Recent Comments

Konya Aydınlar Ocağı: Tarih milletin hafızasıdır


Konyalı tarihçi yazar Faruk Sümer'i anlatan Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, "Tarih milletin hafızasıdır. Nasıl ki hafızasız bir insan bir şey yapamazsa, hafızasız bir millet de bir şey yapamaz. Tarihsiz hiçbir millet ..
 
Konyalı tarihçi yazar Faruk Sümer'i anlatan Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, "Tarih milletin hafızasıdır. Nasıl ki hafızasız bir insan bir şey yapamazsa, hafızasız bir millet de bir şey yapamaz. Tarihsiz hiçbir millet yaşayamaz" dedi.

Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, '25. Vefat Yılında Prof. Dr. Faruk Sümer'i anlattı.

Konyalı aydın, tarihçi yazar Faruk Sümer'in çok sevdiği "Eşmekaya'nın kavakları gölgeli" Konya türküsüyle başlayan sohbette kitap kurdu Mustafa Sinan Ümit, 25 sene önce aramızdan ayrılan Bozkır doğumlu Prof. Dr. Faruk Sümer'in 1967'de yazdığı "Oğuzlar" adlı eserin son derece önemli ve temel bir eser olduğunu belirterek "Ben kendisine "Oğuzların Faruk Sümer'i" demek istiyorum. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Elçi Bey, Faruk Sümer'i makamında kabul eder ve der ki "Oğuzlara sarıldım ve kucakladım ya ölsem de artık gam yemem demiştir" diye konuştu.

Konya'nın Bozkır İlçesi Akçapınar köyünde 5 Kasım 1924'te doğan Faruk Sümer'in, altı yaşında iken babası Mehmet Zeki'nin tapu dairesinde memur olduğu için İstanbul'a tayini çıkması üzerine bütün tahsil hayatını İstanbul'da geçirdiğini ifade eden M. Sinan Ümit, "Haydar Paşa Lisesi'nden sonra Faruk Sümer, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1948'de mezun olmuştur. Hocamız, 1971 yılında Amerika'da California Berkeley Üniversitesinde Türkoloji Bölümü Başkanlığı için beş bin dolar maaşla bir teklif almışsa da, "Benim Türkiye'de yapacağım çok işim var" diyerek bunu reddediyor. Hocamızın tek gayesi vardı oda tarih, tarih, tarih idi." dedi.

OĞUZLARIN FARUK SÜMER'İ TÜRKMENİSTAN'DA BAŞ KÖŞEYE OTURTULDU

Ümit, bir başka örneği de şu şekilde dile getirdi: "Anıt eser hüviyetine sahip Oğuzlar (Türkmenler) adlı eserin bütün Türk illerinde elden düşmeyen muazzam bir kitap olduğu için 1993'te davet edildiği Türkmenistan'da, kitabı inceleten Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı tarafından el üstünde tutularak başköşeye oturtulan Faruk Sümer'e kendi el yazısıyla yazdığı mektubunda hayranlığını şöyle dile getirmiştir. "Lütfen Aşkabad'a geliniz ve bizim davetlimiz olarak halkımızın ve üniversitelerimizin şükran ve minnet armağanını almak için buyurunuz. Ödülümüzü size ben sunmak istiyorum. Burada istediğiniz kadar kalmanız için en güzel köşklerimiz size açılacaktır. Ayrıca Türkmenistan cumhuriyeti size çiftlikler sunacaktır."

'ESKİ TÜRKLERDE ŞEHİRCİLİK' KİTABI YENİDEN BASILABİLİR

Profesör Faruk Sümer'in Kara Koyunlular(1967), Türklerde Atçılık ve Binicilik(1982), İslâm Kaynaklarına Göre Malazgirt Savaşı(1971), Dede Korkut(1972), Eski Türklerde Şehircilik(1984), Yabunlu Pazarı(1985),  Eshâbü'l-Kehf / Yedi Uyurlar(1989), Türk Cumhuriyetlerini Meydana Getiren Eller ve Türk Destanları(1997), Selçuklular Döneminde Doğu Anadolu Beylikleri, Çepniler, Gelibolu Tarihi, Türk Devletleri Tarihinde Şahıs Adları(1999) adlı telif ve çeviri eserlerinin yanında makaleleri ve ansiklopedi yazılarının yanı sıra 1971'de Bozkır Halk Ağızlarını kaydettiğini sözlerine ekleyen Ümit, "Eski Türklerde Şehircilik kitabının yeni baskısı yok. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan rica edelim ve 1984'den bu tarafa baskısı yapılmayan bu kitabın yeni baskısı Karapınar Belediyesi vasıtasıyla pekâlâ yapılabilir" önerisini yaptı.

SÜMER: TARİH MİLLETİN HAFIZASIDIR

Profesör Faruk Sümer'in "Tarih ne işe yarar?" sorusuna "Tarih bir işe yarar. Tarih milletin hafızasıdır. Nasıl ki hafızasız bir insan bir şey yapamazsa, hafızasız bir millet de bir şey yapamaz. Tarihsiz hiçbir millet yaşayamaz" cevabını verdiğini hatırlatan Ümit, "Kendi isteğiyle 10 Temmuz 1982'de emekliye ayrıldı. Yakalandığı karaciğer kanserinden 21 Ekim 1995 tarihinde İstanbul'da öldü. Cenazesi 26 Ekim 1995'te Kozlu'daki aile mezarlığına defnedildi. Faruk Sümer dört erkek çocuk babasıydı. Oğuzların Faruk Sümer hocamızın ruhuna Fatiha göndererek onu daha iyi yâd etmiş oluruz." diyerek konuşmasına son verdi.
Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te Bozkır Haber'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* yapılan yorumlar denetlendikten sonra yayınlanmaktadır.