Recent Comments

İNTİHAR


İntihar kişinin kendini öldürmesi demek olan intihar olayı dinimiz İslam tarafından haram kılınmıştır. Bir kişinin başkasını öldürmesi cinayet olarak adlandırılıp haram kılındığı gibi kendini öldürmesi de haramdır. Çünkü canı emanet olarak veren Allah alır. İnsan ölümünü ve ne şekilde öleceğini bilemez. Bunun kararını veremez. İslam âlimleri intihar eden kişinin cenaze namazının kılınması üzerine tartışmalar yapmışlardır. Olayın fıkıh boyutunun dışında son dönem tarihimizde yaşanan örneklerini anlatmak istiyorum.

Süleyman Askeri: Son dönem Osmanlı tarihinin önemli isimlerinden biridir. II. Meşrutiyet'in fitilin ateşleyen Şemsi Paşa suikastı başta olmak üzere İttihat ve Terakki adına pek çok operasyonun yöneticisi olmuştur. Trablusgarp Savaşına Ezher öğrencisi kılığında gitmiştir. Balkan Savaşlarında 52 gün sürse de bağımsız bir Türk devleti kurup yönetmiştir. I. Dünya savaşı yıllarında Irak cephesinde görevler üstlenmiştir. Burada Basra Valiliği ve ordu komutanlığı yapmıştır. Irak cephesinde 14 Nisan 1915'te birliğinin İngilizlere yenilmesi üzerine intihar etmiştir. Yaptığı faaliyetler ile Türk istihbaratının kurucu başkanı olarak kabul edilmektedir.

Reşat Çiğiltepe: Osmanlı son devrinin cengâver komutanlarından biriydi. Balkan Savaşları, Cihan Harbi ve Milli Mücadeleyi yaşadı. Esaret gördü ama kaldığı yerden devam etmesini bildi. Büyük Taarruz'un kritik noktalarından biri olan Çiğil tepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmişti. Bu görevi sırasında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından aranılmış ve tepenin ne kadar sürede alınacağı sorulmuştu. O da yarım saat içinde alabilirim demiştir. Yunan Generali Trikopis'in savunma hattı yarılmamış ve tepe istenilen süre içinde ele geçirilememiştir. Bunun üzerine intihar etmiştir. Vefatının kısa bir süre sonra tepe ele geçirilmiştir. 1988 yılına kadar Sandıklı'ya defnedilmiş ama bu tarihten sonra Devlet mezarlığına nakledilmiştir. Bu karara Sandıklı halkı karşı çıksa da ellerinden bir şey gelmemiştir. Reşat Bey'in ailesi Soyadı Kanunu sonrası Çiğiltepe soyadı ile anılmıştır.

Mustafa AK
Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni
Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te Bozkır Haber'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* yapılan yorumlar denetlendikten sonra yayınlanmaktadır.