Bozkır'da Ev sahibi omak istermisiniz!

Dağlarda sadece kırmızı renkli olarak bulunan dağ lalesinin sarı renklisi bulundu. Halk arasında "dağ lalesi" olarak bilinen "Tulipa Armena" cinsine ait olduğu tahmin edilen lale görenlerin ilgisini çekiyor.

Toros Dağlarında sık sık keşif gezileri ve doğa yürüyüşü yapan fotoğraf sanatçısı Kamil Özer, sarı dağ lalesini Hadim ilçesinin bir yaylasında bulduğunu söyledi. Çiçeğin yerini güvenlik açısından gizli tuttuğunu belirten Özer, "Kültürü yapılmış ya da özel yetiştirilmiş lalelerin her rengini bulmak kolay.

Ancak doğal ortamında, kendiliğinden yetişen Tulipa Armena cinsi dağ lalelerinin kırmızıdan başka rengini bulmak çok zor. Geçen sene 1 adet sarı dağ lalesi bulunca, hava şartları ya da başka bir sebeple renk değiştirmiş olabileceğini düşünerek önemsemedim. Bu sene yine aynı bölgede görebilir miyim diye gittiğimde çok şaşırdım. Geçen sene 1 adet bulduğum yerde bu sene 6 adet daha lale vardı. Tahminime göre her geçen yıl sarı lalelerin sayısında artış olacak. Lalenin koparılmaması, başka yere taşınmaması ve çoğalması için yerini gizli tutuyorum. Konunun uzmanları ve yetkili kişilerin gereken ilgiyi göstereceğini bekliyorum." dedi.

İlçenin doğal, tarihi ve kültürel yapısının bozulmadan günümüze kadar geldiğini de anlatan Özer, "Komşu ilçelerimiz Hadim ilçesi doğaseverler, doğa sporlarıyla ilgilenenler ve fotoğraf tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek tarihi yerleri, doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Çok çeşitli ve zengin bir floraya sahip. Endemik bitki yoğunluğu çok fazla. Fotoğraf tutkunları için de bu mevsimde açan rengârenk çiçekler, kar sularının oluşturduğu göletler ve akarsular görsel şölen sunuyor."(Haber Merkezi)

Haberi Yorumlayın:

0 yorum yapıldı.

Son Video