Recent Comments

MUSTAFA SABRİ KÜÇÜKAŞÇI

 
30.07.2023 bugünün ilk saatlerinde İslam tarihçisi Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı can emanetini teslim etti. Konya'nın manevi mimarlarından olan Hacıveyiszade Mustafa Sabri Kurucu'nun torunudur. Dedesi merhum gibi hayırlı hizmetler ile yad edilecek Küçükaşçı Hoca'yı böyle bir yazı ile anmayı uygun buldum. Rabbim rahmetiyle muamele etsin.

Eskiden Habertürk TV'de Tarihin Arka Odası isimli bir program vardı. Programın sunucusu Murat Bardakçıydı. Prof. Dr. Erhan Afyoncu ise sürekli konuğuydu. Programın bir bölümüne Merhum Mustafa Sabri Küçükaşçı katılmıştı. Konu İslam Tarihi ve özellikle Haremeyn bölgesiydi. Haremeyn bölgesi olarak adlandırılan yer Suudi Arabistan'ın Hicaz bölgesinde yer alan Mekke ve Medine şehirleridir. Bu iki şehir Resulullah'ın hayatını sürdürdüğü ve risalet görevini yaptığı yerlerdir. İslam tarihindeki üçüncü Harem bölgesi ise Kudüs şehridir. Merhumu o program ile tanımıştım. Türkiye alanın uzmanı olan pek çok insanı yine o program sayesinde tanımıştır. O günün tarihinde gece 11'de başlayıp sabaha kadar süren programın tamamı şimdi video paylaşım sitelerinde dönmeye devam ediyor. Hocanın Mekke- Medine Tarihi Abbasilerden Osmanlılara isimli kitabını alıp okumuştum. Bunun yanında başta Diyanet İşleri İslam Ansiklopedisi olmak üzere çeşitli yerlerde onlarca makalesi vardır. Halen üniversite Web sayfasında yer alan akademik özgeçmişi toplamda 8 sayfadır. Dileyenler açıp okuyabilirler.

Bir insan akademik anlamda iyi olabilir ama insani yönlerini hayatına şahit olanlar bilirler. Gün içinde sosyal medyada okuduğum kadarıyla iyi bir Müslüman olduğuna ve güzel ahlakına şahitlik eden mesajlar okudum. Yetiştirdiği talebeleri başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanındaki sevenleri rahmetle andılar. İnsan o dur ki eseriyle anıla. Eseri olmayanın yerinde yeller eser demişler. Yazılı eserleri ve yetiştirdiği talebeleri onun sadaka-ı cariyesi olur inşallah. Bizlere de iyi bir Müslüman ve ahlakı güzel talebeler yetiştirmeyi Rabbim nasip etsin. Selam ve dua ile.

Mustafa AK
SAİHL Tarih Öğretmeni
Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te Bozkır Haber'e abone olun.
Google News Takip Et
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* yapılan yorumlar denetlendikten sonra yayınlanmaktadır.